Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sportu zdar a českému zvlášť

12. 08. 2015 18:58:37
,,Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se." - Pierre de Coubertin. I tvář světového sportu nese stopy slavných českých osobností.

Spousta lidí tvrdí, že náš národ nemá být na co hrdý. Hovoří z nich jen nevzdělanost a naprostá arogance k historii, která nás přesvědčuje o opaku. Najdeme v ní totiž osobnosti, které se za svého života staly vzory nejen českému národu, ale i celého světa. I ve světovém sportu můžeme najít desítky osobností, které inspirovaly celý svět nejen svým nezlomným sportovním duchem a nadčasovou vynalézavostí.

MIROSLAV TYRŠ

Vlastním jménem Friedrich Emmanuel Tirsch byl sice německého původu, ale vlivem mnoha faktorů se z něj stal jeden z neznámějších českých obrozenců. I přes to, že oba jeho rodiče pocházeli z Čech, malý Tyrš ovládal pouze německý jazyk, což nebylo tehdy v sudetoněmecké oblasti ničím výjimečným. K českému vlasteneckému cítění ho přivedla až rodina jeho matky, která se pro něj stala útočištěm po smrti otce na tuberkulózu. Tato zákeřná nemoc se stala osudnou i jeho dvěma sestrám a samotný Tyrš se také netěšil zrovna dobrému zdraví. Na doporučení doktora a nejspíš také ze strachu, aby nepodlehl jako jeho otec a sestry těžkým chorobám, začal dělat něco pro své zdraví. V Praze začal navštěvovat Schmidtův tělocvičný ústav a později ústav Jana Malýpetra. Pak přišel revoluční rok 1848 neboli Jaro národů, kdy se vzedmulo vlastenecké cítění všech národů v Evropě. Tehdy mladý Tyrš navštěvoval akademické gymnázium, které se díky tehdejším obrozencům orientovalo vlasteneckým cítěním k českému národu. Nemá cenu zde převyprávět celý sumář jeho života. Za zmínku určitě stojí zmínit Tirschovu neuvěřitelnou studijní pílí, díky které získal vědecký titul vysokoškolského pedagoga a titul doktora filozofie.

Tento svědomitý člověk nejen že si svědomitým sportovním duchem zlepšil zdraví, ale stal se známou osobností hlavně tím, že se stal spoluzakladatelem spolku Sokol Pražský. Když projevil iniciativu vytvořit československý tělocvičný spolek, brzy se dostal do hledáčku rakousko-uherských úřadů a policejního vyšetřování. Tyrš se ovšem nenechal zastrašit, naopak si jako hrdý český vlastenec uvědomil, že nastal čas změny. V šedesátých letech 19. století úspěšně kandidoval do zemského sněmu za Mladočechy, se kterými našly společnou řeč i tehdejší Masarykovi realisté. A stejně jako Tomáš G. Masaryk se stal poslancem Říšské rady, kde se snažil o národní uvědomění prostřednictvím tělovýchovy. Český tělovýchovný spolek Sokol propagoval téměř všude, kde se naskytla příležitost, tedy i v Říšské radě, což monarchii pobuřovalo. I když Sokol by Tyršův život, nakonec ho jako jeho protagonista musel opustit, aby mu úřady dovolili stát se mimořádným profesorem univerzity. Ke konci 19. století však Tyrše dostihl strašák z dětství. Nebyla to však tuberkulóza, ale nervová nemoc. Při svém ozdravném pobytu ve věku 51 let Miroslav Tyrš zemřel v řece v Tyrolských Alpách. Ohledně této tragické události se vedou dodnes spekulace. Někteří v tom vidí jen náhodu, jiní tvrdí, že boj s nemocí vzdal a spáchal sebevraždu, což je vzhledem k jeho pevné vůli nepravděpodobné. Někteří se dokonce drží i takových konspirací, že Tyršova smrt nebyla v žádném případě nehoda, ale plán zosnovaný rakouskými úřady, kterým Tyrš byl trnem v oku.

Miroslav Tyrš je pohřben na Olšanských hřbitovech a sdílí zde mohylu společně se svým nejlepším přítelem Jindřichem Fügnerem. Jeho jméno přejal i sovětský partyzánský oddíl, který od roku 1944 operoval v Československu.

FRANTIŠEK ŠŤASTNÝ

Srdcem i tělem se věnoval svému milovanému sportu motocyklový závodník František Šťastný. Tato nezapomenutelná česká ikona roztáčela na nejproslulejších světových okruzích kola české Jawy. Za své kariéry se mu bohužel nikdy nepodařilo získat vysněný titul z mistrovství světa, ale tento svůj sen nahradil láskou a obětavostí pro tento druh sportu. V konkurenci s mnoha lepšími stroji se však František Šťastný stal 5x mistrem ČSR, 7x zvítězil ve Velké ceně ČSR, ale i VC Rakouska, NDR, SRN a Švédska. Největším úspěchem tohoto rodáka z Kochánek bylo 2. místo na MS v roce 1961. V roce 1966 při tréninkové jízdě zadřel motor a pádem si zranil obě kolena i kotníky a následkem toho zůstal 3 hodiny v bezvědomí. Přesto se v něm probudil onen pověstný a nezlomný sportovní duch a do závodu nastoupil. A nebyl to první ani poslední pád, ze kterého se nezlomný František vzpamatoval. Za celou jeho kariéru ho nezastavila ani stovka pádů, 33 zlomenin a mnohonásobná bezvědomý.

"Na bezvědomí je nejkrásnější ten pocit probuzení a zjištění, že člověk žije."

BRATŘI POSPÍŠILOVÉ

Dalšími klenoty českého sportu jsou Jan a Jindřich Pospíšilové, pokrevní bratři, kteří svému sportovnímu řemeslu kralovali 20 let. Dnes trenéři, dříve hráči kolové - což je vlastně fotbal s koly - jsou nejúspěšnější hráči v historii tohoto sportu. Z prvního titulu se radovali v roce 1965 a poslední dvacátý vybojovali v úctyhodném věku 43 a 46 v Ludwigshaftenu v NSR. Psal se tehdy rok 1988, kdy bratři ve finále bojovali s domácím týmem. Údajně měl před začátkem utkání rozhodčí za bratry Pospíšilovými přijít s nemilou zprávou, že je nucen pískat v jejich neprospěch, což se během zápasu potvrdilo. Ovšem ani německé publikum přející svým, ani opakovaná penalta i samotné prodloužení zápasu české bratry nepoložila. Bojovnost a sportovní duch zvítězil nad nespravedlností a bratři Pospíšilové rozhodující zápas vyhráli. I domácí publikum nakonec bratry vyprovodilo s aplausem. Dodnes jsou Jan i Jindřich zapsáni zlatým písmem v pokladnici světového sportu.

ELIŠKA JUNKOVÁ

Jednou z těchto postav je bezpochyby i Eliška Junková, která ukázala, že i ženy nemusejí zůstávat pozadu a dokáží být mužům rovnocennými soupeři. Eliška proháněla své Bugatti na závodních dráhách Grand Prix a stala se nejrychlejší ženou světa. Svým osobitým stylem a pílí se vyrovnala i těm nejrychlejším závodníkům. Dlouhý čas trávila studováním tras pomocí fotek a vlastních nákresů, což bylo tehdy každému spíše pro smích. Dnes je tato forma itinerářů nezbytnou součástí každého závodníka a právě Eliška Junková je považována za jeho tvůrce. Jejím největším úspěchem bylo páté místo v závodě Targa Florio, kterého dosáhla v roce 1928. Targa byla tehdy považována ze nejnebezpečnější okruh na světě a spousta závodníků nedorazila do cíle. Eliška si však svůj dlouholetý sen splnila a tuto dráhu zdolala. Dodnes je Eliška Junková nejuznávanější ženou za volantem závodního automobilu.

FRANTIŠEK JANDA-SUK

Jedním z těchto osobností byl i atlet František Janda-Suk. Tento rodák z Postřižíně byl prvním Čechem, který stál na stupních vítězů na Olympijských hrách. Zvláště v dnešní líné době by nám svojí sportovní všestranností, kdy se kromě sprintu věnoval i hodu diskem, hodu koulí či hodu kladivem. Ve svých časech se stal vůbec prvním člověkem na světě, který uplatnit otočku při vrhu diskem, čímž tento sport výrazně ovlivnil do budoucnosti. Sám přiznával, že studoval Myrónovu sochu Diskobola, aby jeho technika byla co nejúčinnější. Podstatou bylo využití vývrtkového stylu pomocí rotace celého těla. Od té doby tuto Sukovu techniku začali používat všichni diskaři na světě a používá se až dodnes. Největší úspěch tohoto průkopníka bylo 2. místo na Olympijských hrách v Paříži výkonem 35,14 metru. Svými úctyhodnými výkony si vysloužil velikou poctu. V roce 1924 byl totiž vlajkonošem československé výpravy na OH v Paříži.

Kdo, říká, že naše země nikdy nic nenabídla, měl by se předně zamyslet sám nad sebou. Nenechme se zaslepit tupými a nevzdělanými ovečkami, kteří tak rádi poučují, ale sami nevědí vůbec nic.

JAROMÍR JÁGR

Tohoto nejslavnějšího českého hokejistu nemusím určitě nikomu představovat. I ve svých třiačtyřiceti letech je stále středem pozornosti, když svůj um předvádí v nejslavnější hokejové lize světa. Je pozoruhodné, že takový talent jako Jaromír Jágr, byl draftován jako “až pátá volba 1. kola draftu NHL. Přesto celému světu ukázal, že on je právě světovým hokejistou číslo jedna. Mezi jeho největší úspěchy se zařadil dvojnásobný zisk slavného Stanleyova poháru z let 1991 a 1992. Celý národ má však v paměti slavný zisk olympijských medailí z Nagana v tom legendárním turnaji století v roce 1998. Vysněný Zlatý hattrick (tedy zisk Stanley Cupu, zlaté olympijské medaile a titulu mistra světa) zkompletoval v roce 2005 na mistrovství světa ve Vídni. A právě v památné Vídni prokázal kladenský rodák onoho nezlomného sportovního ducha, když odehrál turnaj se zlomeným malíčkem. I přesto se na konci turnaje stal nejlepším hráčem v českém dresu se ziskem devíti kanadských bodů. Za svoji kariéru, která stále pokračuje, získal desítky individuálních ocenění jak českých tak zahraničních.

Slavný český hokejista několikrát prohlásil, že už české hokejové reprezentaci nemá co nabídnout a že končí, ale nakonec u něj vždy zvítězila touha reprezentovat naši zemi. Tak se stalo i ve slavném roce 2010 při mistrovství světa v Německu, kdy si naše kritikou roztrhaná reprezentace vybojovala zlaté oslavy, které šokovaly nejednoho hokejového odborníka. A znovu na zlatém výslunní stanula i hokejová hrající legenda s číslem 68.

EMIL ZÁTOPEK

Satu Pekka neboli Pohádkový Péťa, jak mu na olympijských hrách v Helsinkách přezdívají tuzemští Finové, obhajuje vítězství na desetikilometrové trati. V běhu na 5 kilometrů opět proběhl cílovou páskou jako první. O pár chvil později získá jeho manželka Dana Zátopková zlato v hodu oštěpem. Stalo se tak poprvé v historii olympijských her, kdy nejcennější kov získal manželský pár. Posilněn tímto dvojitým triumfem se Emil Zátopek pouští do posledního maratonu, ve kterém opět zvítězil. Nadšení diváci nemohli uvěřit vlastním očím. Přitom nechybělo málo, aby tato rychlá česká lokomotiva vůbec nestartovala. Vynikající československý sportovec jménem Stanislav Jungwirth měl z politických důvodů zakázáno se her zúčastnit. Emil Zátopek se svého kolegy nekompromisně zastala a prohlásil, že pokud nepojede Jungwirth, nezúčastní se her ani on sám, což by byla pro Československo veliká ztráta. Díky tomuto zastání se nakonec z olympijské účasti radovali oba dva. V časech normalizace však přišla odplata komunistického režimu. V roce 1968 musel rodák z Kopřivnice se svojí manželkou Danou nastoupit k nuceným pracím v Jáchymově. A nebyly to zdaleka jediné problémy a křivdy, které za rudé totality musel snést. S úctyhodným ziskem 4 zlatých medailí z letních olympijských her a 3 zlatých z mistrovství Evropy Emil Zátopek zemřel v roce 2000 ve věku 78 let. Ještě téhož roku mu byla posmrtně udělena medaile Pierra de Coubertina, jehož cituji v samotném perexu.

„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,“ prohlásil několikanásobný vítěz olympijských her v reakci na svou lásku k běhu. Emil Zátopek by pro nás měl být nezapomenutelnou ikonou s pevnou a bojovnou vůlí.

Mnoho dalších slavných osobností ze světa českého potažmo československého sportu si nesporně zaslouží být v tomto článku zmíněna. Určitě by se nemělo zapomínat na další legendární sportovce jako tenistka Martina Navrátilová – 20 násobná mistrně prestižního Wimbledonu, oštěpař Jan Železný, gymnasta Alois Hudec nebo krasobruslařka Alena Vrzáňová. Ovšem takových velikánů bylo, je a doufejme, bude spousta, a těžko bych je dokázal vměstnat do obyčejného článku. To ovšem jen podtrhuje slávu českého sportu, který ve světové konkurenci rozhodně nezaniká.

Zdroje:

KRÁL, Zdeněk.Co dalo Česko světu. 1. vyd. Velké Bílovice: nakladatelství TeMi CZ, s r.o., 2007. ISBN 978-80-85156-00-1

Miroslav Tyrš [online] Dostupné z URL: https://cs.wikipedia.org/wiki/Miroslav_Tyr%C5%A1 [cit. 2015-08-11].

Autor: Richard Hotový | středa 12.8.2015 18:58 | karma článku: 8.45 | přečteno: 453x

Další články blogera

Richard Hotový

CZEXIT není konec

Poslední dobou objevují mýty ohledně toho, jaká apokalypsa by nastala, kdyby Česká republika opustila Evropskou unii. Přijdeme o volný pohyb osob, zboží, kapitálu, služeb společně a vojenskou spolupráci s ostatními státy? NE

9.7.2016 v 12:49 | Karma článku: 29.53 | Přečteno: 806 | Diskuse

Richard Hotový

BREXIT aneb veliké vítězství demokracie

Den 24. června se zapíše do dějin Spojeného království, jako den nezávislosti na Evropské unii. Pro Británii je tohle zásadní krok a jen čas rozhodne o tom, zda to byl krok správný či špatný. Osobně věřím, že to byl krok kupředu

24.6.2016 v 15:21 | Karma článku: 28.99 | Přečteno: 689 | Diskuse

Richard Hotový

Evropská unie je slabinou Evropy

Evropská unie má v plánu zaplatit africkým zemím a státům Předního východu až 63 miliard eur. To je odpověď evropských reprezentantů na širokou migrační krizi.

8.6.2016 v 20:32 | Karma článku: 36.07 | Přečteno: 1095 | Diskuse

Richard Hotový

Migranti jako užitečné ovečky

Opravdu to naše evropské elity myslí upřímně nebo jde zase jen o čistě pragmatický tah pro vyživení vlastních zájmů?

17.4.2016 v 20:10 | Karma článku: 28.82 | Přečteno: 1409 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

Stupidní šaškárna

V úterý (17/10) jsem na svém blogu psal o opovrženíhodné hanebnosti, kterou opět chystají pořadatelé judistického grandslamu v emirátu Abú Zabí izraelské výpravě. Ano – opět. Něčeho podobného jsme už byli svědky.

18.10.2017 v 8:50 | Karma článku: 25.17 | Přečteno: 462 | Diskuse

Daniel Barták

Talent vs. píle. Protrpěná remíza

Talent může být dar i prokletí. Zvlášť, když si začnete myslet, že to zvládnete jen s ním a přestanete na sobě pracovat.

18.10.2017 v 7:07 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 200 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Vlajku ne. A když vybojujete zlato, tak ani hymnu

Takovýto absurdní požadavek sdělili hostitelé nadcházejícího judistického Grand Slamu zástupcům jedné blízkovýchodní země, která plánuje vyslat na toto prestižní mezinárodní klání dvanáct judistů.

17.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 552 | Diskuse

Lubomír Stejskal

EuroNASCAR má "exotického" vítěze

Zkratka NASCAR není českým fanouškům automobilového sportu neznámá. Jde o nejpopulárnější závody upravených sériových vozů v USA. Od roku 2012 má také svoji evropskou verzi.

16.10.2017 v 9:35 | Karma článku: 7.94 | Přečteno: 165 | Diskuse

Luboš Ibrmajer

Dvě první místa pro „Radbuzáky“ v hlavních disciplínách Velké ceny města Plzně.

Plavci ze 14 Českých plaveckých klubů v sobotu 7. října 2017 soutěžili v bazénu SK Radbuza Plzeň u příležitosti konání 39. ročníku Velké ceny města Plzně. Hlavní disciplínou byl volný způsob na 1.500 metrů.

11.10.2017 v 12:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1284

Jmenuji se Richard Hotový a jsem začínajícím studentem Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně obor Religionistika. Mezi mé záliby patří převážně filozofie, náboženství a politika. Jsem zastánce alternativní politické formy vlády zvané přímá demokracie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.